Той го направи! Вавринка е новият шампион в Австралия Световният номер 8 Станислас Вавринка завоюва първия в кариерата си трофей от Големия шлем. Швейрацарецът победи на финала в Мелбърн лидера в световната ранглиста Рафаел Надал с 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 след 2 часа и 21 минути игра на централния корт "Род Лейвър Арина" в Мелбърн. До днешния мач 28-годишният Вавринка не бе печелил сет срещу Краля на клея, като това е първа победа за испанеца от 13 двубоя между двамата. Двубоят започна с равностойна игра, като двамата финалисти печелеха безпроблемно подаванията си. След двойна грешка и несполучлива къса топка 27-годишният Надал трябваше да отразява брейкпойнт в четвртия гейм. Испанецът не успя да се справи и така изостана с 1:3. От своя страна, Вавринка демонстрира стабилност при изпълнението на сервис, като в шестия гейм стигна до нова възможност за пробив. Този път обаче швейцарецът не се възползва. Стан си заслужи овациите на публиката на "Род Лейвър Арина" след чудесна комбинация сервис-мрежа в седмия гейм. Сервирайки за сета при 5:3, Вавринка изостана с 0:40, но благодарение на великолепния си сервис се измъкна от ситуацията. Нещо повече – с ас той сложи край на частта при 6:3 след 37 минути игра, като това бе и първият спечелен от него сет срещу Рафа в 13-ия мач между двамата. Втората част не мина без напрежение, спорове и контузии. Надал изпитваше сериозни трудности при подаването си и логично допусна ранен пробив на нула. На няколко пъти в първия сет испанецът показа, че изпитва болки, но така и не стана ясно дали те са в областта на гърба, или на друго място. Здравословните проблеми обаче се отразиха зле на представянето на Краля на клея и нивото на играта му рязко спадна. Надал получи и предупреждение от съдията на стола Карлос Рамос за бавене на играта. Вавринка пък продължи да тормози опонента си с бомбени сервиси и без да губи време резултатът стана 2:0 в негова полза.